Shiitake a zvýšení aktivity NK buněk

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je jedlá a velmi chutná dřevokazná houba, která je součástí
mnoha asijských pokrmů. Krom toho je ovšem využívána tradičními asijskými medicínami po staletí k léčení mnoha neduhů. Je považována za elixír života. Shiitake neunikla ani pozornosti „západní“ vědy a medicíny. Je
studována a testována…, díky tomu se ukázalo, že posiluje celkovou kondici, zpomaluje stárnutí, a to díky svým antioxidačním, cholesterol a cukry snižujících schopnostem, dále také ničí rakovinné buňky a potírá mnohé infekce. Má však také výrazný vliv na imunitní systém. Dokáže jej podpořit, posílit.

Tomuto tématu se také věnovali autoři tohoto článku. Využili rýžové otruby fermentované Shiitake a sledovaly
vliv na imunitní systém.

Vytvořili studii, do níž zapojili 80 zdravých dobrovolníků, které náhodně rozdělili do dvou skupin tak, aby účastníci
netušili, zda jsou ve skupině, které je podáván preparát z Shiitake, nebo ve skupině, která dostává neúčinnou látku – placebo. Studie trvala 8 týdnů. Odebírala se krev na počátku studie a po jejím ukončení, aby se mohlo porovnat, zda Shiitake ovlivnila imunitní systém. Vědci se hlavně zaměřili na to, zda preparát dokázal zvýšit aktivitu NK buněk a dalších mononukleárů, dále měřili koncentrace substancí produkovaných imunitními buňkami, které dále stimulují imunitní systém, např. tumor necrosis factor TNF, interleukiny IL-2, 4, 12,
interferon gamma aj.

Výsledky ukázaly, že pokud dobrovolníci užívali preparát s Shiitake, dochází k nárůstu produkce interferonu gamma. Ostatní parametry se sice měnily, ale zvýšení bylo minimální.

Je tedy patrné, že Shiitake pomáhá zvyšovat produkci velmi účinného a potřebného interferonu gamma u zdravých lidí, a to bez vedlejších nežádoucích účinků. Díky tomuto zjištění je možné doporučit užívání Shiitake, v tomto případě zapojené do fermentace použitých rýžových otrub jako prevenci před nemocemi a posílení imunitního systému.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4008373/ PubMed ID

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář