Maitake a atopické problémy s kůží

Maitake a atopické problémy s kůží

Maitake je medicinální houba, jíž využívají tradiční asijské medicíny na potírání mnoha problémů. I vědecké výzkumy potvrzují její účinnost. Pokusy se zjistilo, že má silné imunostimulační účinky, působí protirakovinně, protizánětlivě, udržuje zdravou koncentraci tuků a cukrů v krvi atd. Je možné tuto houbu využít pro léčbu některých alergických onemocnění?

Vědci se rozhodli zjistit vliv Maitake na atopickou dermatitidu.

Atopická dermatitida je chronické kožní alergické onemocnění, které má fáze exacerbací a remisí, častěji se vyskytuje v dětském věku, ale může být i u dospělých. Počet lidí jí trpících se stejně jako u jiných alergických projevů zvyšuje. Kůže těchto lidí je citlivá na faktory, které mohou spustit zánětovou reakci, včetně alergenů. Tyto dráždivé látky pak mohou další průběh nemoci zhoršovat, stejně tak i stres, hormonální změny, inhalační alergeny, potraviny aj. Pacienty obtěžuje hlavně svědění a citlivost pokožky, ale i estetický dopad této nemoci. Na pokožce může  být výsev vyrážky, později hrubne, vysychá, olupuje se...

Léčebné postupy zahrnují hlavně místní léčbu kortikoidními mastmi a promašťování pokožky. Mnohdy ale ani to nevede k výraznému zlepšení.

Zda dokáží ovlivnit průběh atopické dermatitidy polysacharidy z Maitake, se testovalo na myších, u nichž se po podání 2,4-dinitrochlorobenzenu vyvinuly kožní léze podobné těm u atopické dermatitidy.

Léčba vodným extraktem z Maitake zlepšila stav poškozené pokožky, pokud byla kombinována i s dexametazonem, kortikosteroidem, efekt se zvyšoval. U těchto myší došlo navíc k poklesu koncentrace IgE v krvi, snížila se infiltrace kůže mastocyty, které zesilují alergický zánět, a exprese proalergických cytokinů.

Z výsledků je patrné, že extrakt z Maitake zasahuje do průběhu alergické reakce jako takové. Ovlivňuje produkci cytokinů hrajících roli v rozvoji a síle alergické reakce. Dokáže zmírnit projevy alergie, a to i té, jejíž příznaky jsou kožní.

Je tedy možné uvažovat o tom, že by bylo možné zařadit extrakt z Maitake do léčebného programu lidí trpících atopickou dermatitidou.

Zdroj:

Park HS,
Hwang YH, Kim MK, Hong GE, Lee HJ, Nagappan A, Yumnam S, Kim EH, Heo JD, Lee SJ, Won CK, Kim GS. Functional polysaccharides from Grifola frondosa aqueous extract inhibit atopic dermatitis-like skin lesions in NC/Nga mice. Biosci Biotechnol Biochem. 2015 Jan;79(1):147-54.

 

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář