Cordyceps a hyperreaktivita dýchacích cest

Cordyceps a hyperreaktivita dýchacích cest

 Mnohé složky parazitické houby Cordycepsu se ukázaly být velmi přínosnými pro zdraví člověka. Tento fakt využívá již po tisíciletí čínská medicína a jejich znalosti vědeckým postupy ověřuje klasická medicína. Jednotlivé studie tak prokázaly účinnost Cordycepsu v modulaci imunitního systému, boji proti infekcím, zvýšenému krevnímu cukru či cholesterolu, ale také v boji proti rakovinnému bujení. Nejvýraznější složky jsou polysacharidy, beta glukany, ale ani další složky nelze přehlížet. Touto je např. cordycepin, což je 3'-deoxyadenosin, tedy nukleosid. cordycepin prokázal, že dokáže snižovat zánětovou reakci, je tedy protizánětové. Je ovšem i schopen zlepšit stav u astmatu?

Vědci vytvořili model, ve kterém byly využity „astmatické“ myši, jež byly alergizovány podáním ovalbuminu (OVA). Byl jim podáván cordycepin v různých dávkách (10, 20 a 40mg/kg). Následně bylo potvrzeno, že cordycepin snižuje hyperreaktivitu dýchacích cest, snižuje zvýšenou sekreci hlenu i hladinu OVA specifických IgE. Z výplachu plic se potom potvrdilo, že je snížen i samotný alergický zánět. V laváži byl snížen počet eosinofilů s makrofágů, také se snížila tvorba eotaxinu, tedy látky, která „láká“ eozinofily, také se snížila exprese adhezních molekul,
které přispívají k migraci imunitních buněk z krevního řečiště do tkání. Dalšími znaky byly i nižší hladiny cytokinů, které podporují a posilují alergickou reaktivitu i predisponovaných jedinců, tj. IL-4, IL-5 aj. Pokud se vědci podívali do problematiky ještě hlouběji, odhalili, že cordycepin blokuje transkripční faktor NF-κB, nedochází tedy k přepisu mnoha genů, které jsou na tomto transkripčním faktoru závislé. Jsou to hlavně proteiny podporující zánět.

Vědcům se tedy podařilo potvrdit, že cordycepin celkově normalizuje a tlumí zánětlivou reakci, která je přítomná u astmatu.

 

Zdroj:

Yang X, Li Y, He Y, Li T, Wang W, Zhang J, Wei J, Deng Y, Lin R.Cordycepin alleviates airway hyperreactivity
in a murine model of asthma by attenuating the inflammatory process. Int Immunopharmacol. 2015 Apr 22. pii: S1567-5769(15)00172-1.

 

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář